Zeytin festivali deprem şehitlerine adandı, 11 şehir için fidan dikildi

Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi tarafından bu sene 7’ncisi gerçekleştirilen Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali sade ve anlamlı etkinliklerle gerçekleştirildi. İlk olarak ilçeye bağlı Yenişehir Mahallesi Romanis Çiftliğinde temsili zeytin hasadı yapıldı ve Şubat depremlerinden en çok etkilenen 11 ilin anısına fidan dikimi gerçekleştirildi.

Fidan dikiminden önce konuşan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, geçtiğimiz 6 yılda festivali büyük bir coşkuyla kutlandıklarını ancak bu yıl buruk bir şekilde festivali yaptıklarını söyledi. Altınözü’ne sevdalı olduklarını ifade eden Başkan Sarı, “Amacımız Altınözü’nün zeytinini ve zeytinyağını tanıtmak. Ulusal ve uluslararası arenada kurumsal markalarımız yerini alana kadar çalışacağız. Bizim bir sloganımız var. Altınözü’nün zeytini altındır, zeytinyağı altındır” dedi. Hasat mevsiminin bereketli geçmesini dileyen Başkan Sarı, etkinliklerde emeği geçen ve katılım gösteren tüm kişilere teşekkür etti.

Başkan Sarı’nın ardından söz alan Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, “Gönül isterdi ki geçen yıllarda olduğu gibi daha kapsamlı daha güzel bir festival düzenleyelim. Bu sene çok acımız oldu. Bu yüzden o canlarımızı incitmeden bu sene dar kapsamlı bir etkinliğimiz oldu. Seneye ve daha sonraki yıllarda daha kapsamlı festivallerde buluşmayı diliyorum” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından depremden en çok etkilenen 11 ilde yaşanan acıları paylaşmak amacıyla her şehir için bir zeytin fidanı dikildi.

Zeytin Hasadı ve Fidan Dikim etkinliğine Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, AK Parti eski milletvekili Hüseyin Şanverdi, İl AK Parti Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Gül Çalım, Hatay İl Tarım Müdürü Ergün Çolakoğlu, Altınözü İlçe Protokolü, mahalle muhtarları, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katılım gösterdi.

Romanis Çiftliğindeki programın ardından Altınözü Belediyesi Çok Amaçlı Düğün Salonu’nda Hafız Mehmet Bilir tarafından deprem şehitlerimize ithafen Mevlid-i Şerif okundu. Bu programın ardından 7. Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivali sona erdi.

Haber: Sabahattin Atasoy

Foto: Mahmut Tuncay