Skandal yıkımın ardından müşavir firma elemanlarına sorumluluk bölgesinden el çektirildi

İskenderun Atatürk İlkokulu’nun karşısında bulunan hasarlı binanın yıkımının öğrencileri teneffüs arasında olduğu bir zamanda gerçekleştirilmesi büyük tepki çekerken İskenderun Kaymakamlığı’ndan da açıklama geldi. Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, idari soruşturma açıldığını ve yıkım işlemlerinin denetim ve kontrolünden sorumlu müşavir firma elemanlarına sorumluluk bölgesinden el çektirildğini aktardı.

İskenderun Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, “7.12.2023 tarihinde Atatürk İlkokulu karşısında bulunan binanın yıkımında kamuoyuna yansıyan görüntülerle ilgili idari soruşturma başlatılmış olup, ilk olarak yıkım işlemlerinin denetim ve kontrolünden sorumlu müşavir firma elemanlarına sorumluluk bölgesinden el çektirilmiştir.

Ayrıca olayda kusur ya da ihmali bulunan kamu görevlileri hakkında da idari soruşturmaya müteakip gerekli işlemler yapılacaktır. Benzer görüntülerin bir daha yaşanmaması adına müşavir firma ve konunun diğer muhatapları tarafımızca uyarılmıştır” denildi.

NE OLMUŞTU?

Hatay’da ağır hasarlı binaların yıkımı sürerken garip görüntüler yaşanmaya devam ediyor. Yıkımların yönetmeliğe uygun yapılmaması ve yerinde yapılan ayrıştırma çalışmaları sıklıkla gündeme gelirken “pes” dedirten bir görüntü de İskenderun’dan geldi.

İskenderun Atatürk İlkokulu’nun karşısında bulunan hasarlı binanın yıkımının öğrencileri teneffüs arasında olduğu bir zamanda gerçekleştirilmesi tepkilere yol açtı.

Öğrencilerin yıkım sonrası çığlık çığlığa içeri kaçıştığı görülürken o sırada öğretmelerin öğrencileri içeri geçirmek yerine yıkımı telefonlarıyla kaybetme çabası da tepki çekti. Bu olay sosyal medyanın gündemine düşünce İskenderun Kaymakamlığı da yukarıda ki açıklamayı yaptı. Haber: Sabahattin Atasoy