Seçmenin en az yüzde 74’ü Savaş’ı istemiyor! Öntürk’e oy veririm diyenlerin oranı yüzde 53

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere az bir süre kala belediye başkan adaylarının arkasına aldığı kamuoyu desteği ile ilgili anket çalışmaları yapılmaya başlandı. Hatay’ın tarihi ve kültürel değerlerini tanıtmanın yanı sıra kent gündemini ve şehirdeki sorunları da tarafsız bir şekilde ele alan Hatay’ın en büyük takipçi sayısına sahip sosyal medya platformu “hataytube” Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için bir anket paylaştı.

Şu ana kadar yaklaşık 21 bin vatandaşın oy kullandığı ankette takipçilere “Sizin adayınız kim?” sorusu yöneltildi. Şıklar arasında “Mehmet Öntürk”, “Lütfü Savaş”, “başka bir aday” ve “kararsızım” seçenekleri konuldu.

SAVAŞ’A DESTEK HER GEÇEN GÜN AZALIYOR

Yaklaşık 21 bin kişinin oy kullandığı ankette zirveyi yüzde 53’le Mehmet Öntürk elde ederken, Lütfü Savaş’a oy veririm diyenlerin oranı ise yüzde 16’da kaldı. Katılımcılar yüzde 21’le başka bir aday tercihinden yana oy kullanırken, kararsızların oranının ise yüzde 10 bandında olduğu görüldü.

CHP’den oldukça tartışmalı ve sancılı bir sürecin ardından aday gösterilen Lütfü Savaş’a olan desteğin her geçen gün azaldığı görülürken, vatandaşların da en az yüzde 74 oranında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde değişimden yana tavır alacaklarını gösteren bir tablo ortaya çıktı. Haber: Sabahattin Atasoy