Şahsi meseleniz mi, maddi meseleniz mi?

6 Şubat depremlerinde yaşananları konu alan ve yapımcılığını Bülent Durgun ile yönetmenliğini Gürsel Ateş’in üstlendiği “Şahsi Meselemiz” adlı filmin çekimleri Hatay’da başladı. Gerçek enkazların dekor olarak kullanıldığı film çekimleri büyük bir tepkiye yol açtı. Eşini kaybeden depremzede bir kadının yaşadıklarını anlatacak filmin 1 ayda çekilmesi ve galasının 6 Şubat’ta Hatay’da yapılması planlanıyor.

Filmin travmaları tetikleyeceğini savunan çok sayıda vatandaş, sosyal medya hesapları üzerinden binlerce eleştirel ileti paylaştı.

Film oyuncularından Hilal Anay’ın “Eşini kaybetmiş birini canlandırıyorum. Sahneleri oynarken aslında oynamıyoruz, yaşıyoruz. Çünkü 50 metre ötemizde bu acıyı 8 ay öncesinde sıcağı sıcağına yaşamış insanlarla birlikte çekiyoruz. Temas halindeyiz, çok yakınız. Sahne bittiğinde göz göze geliyorum ve o an bir oyuncu için bence tarif edilemez” şeklindeki sözleri tepkilere neden oldu.

Sosyal medyada ortak bir açıklama yapan Hataylılar, “Depremde birçok yönden en ağır hasarı alan, hala ihtiyaçları karşılanmamış, maddi ve manevi zorluklarla mücadele eden Hataylılar olarak, “Şahsi Meselemiz” adlı filmin set sürecine ve bazı oyuncuların açıklamalarına verdiğimiz tepkiden sonra birçok hemşerimizin de bizimle aynı fikirde olduğunu görmemize istinaden, yaşadığımız bu felaketin belgesel niteliğinden uzak, bir film projesi halinde depremzedelerin ruh hali düşünülmeden; yıkılan şehrimiz ve enkazımız dekor malzemesi olarak kullanılan, gerçekliğimizin bir kurgu malzemesi haline gelme riski taşıyan bu film ekibinden ve yapımcısından bir özeleştiri veya açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada acıların taze olduğu ve travmaların her geçen gün tetiklendiği hatırlatılırken; depremzedelerin gözü önünde çekilen bu filmin tüm depremzedeleri derinden etkileyeceğine vurgu yapıldı.

Açıklamanın devamında “Biz depremzedeler olarak, bu felaketin bir film olarak sunulmasından ziyade öznelerin deneyimleri ve mağduriyetlerinin şeffafça ortaya konulduğu bir belgesel niteliği taşıyabilecek bir işle ortaya konulmasını gerektiğini görüyoruz. İhmallerin giderilebilmesi ve şehrimizde bu tarz acıların tekrar yaşanmaması için yapımcıları bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Film projesinin aynı duyarsızlıkla devamına karar verildiği halde iptali için kamuoyu baskısı oluşturulacağını bilmenizi isteriz. Sesimizin ve gerçeğimizin duyurulmasından imtina etmeyeceğimizi, belgesel niteliği taşıyacak ve Hatay halkına katkı sağlayacak projelere canı gönülden destek vereceğimizi belirtmek isteriz” denildi.

Haber: Sabahattin Atasoy