Rezerv alan belirsizliği sürüyor: Vatandaş “Sağlam evimi yıkmayın” diyor!

Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı’nın Antakya ve Defne’de rezerv alan olarak ilan ettiği bölgelerdeki belirsizlik sürüyor. Söz konusu alan içerisinde evleri bulunan vatandaşlar hafta sonu Odabaşı Mahallesi’nde seslerini duyurmak için bir araya geldi.

Deprem sonrasında evleri sağlam olan, hatta depremden sonra boş parsellerine geçici barınma alanı ve prefabrik ev yaptıran vatandaşların bile evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı biliniyor.

Kentsel Dönüşüm Kanunu’nda rezerv alan tanımının değiştirilmesinin ardından 6 Şubat depremlerinde büyük yıkıma uğrayan Hatay’da rezerv alan mağduriyeti sürüyor.

EVLERİ SAĞLAM OLAN VATANDAŞLAR BİRÇOK SORUNLA KARŞILAŞACAK!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayıyla şehrin farklı bölgelerinde sürekli rezerv alan ilan edilmesi yıkım görmemiş bölgelerin yıkımına ve yeniden inşasına imkan veriyor. Bu da depremde evleri hasar almayan vatandaşları; yeni ev verilene kadar evsiz kalması, yeni yapılacak evler için ödeme ile borçlanmaları, hususi mülkiyetlerini kaybetmeleri, şehirdeki demografik yapının bozulması gibi olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakacağı endişesine yol açıyor.

PANKARTLARLA SESLERİNİ DUYURDULAR

Rezerv alan mağduriyetinin yaşandığı Odabaşı Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar, ortada hiçbir projelendirme, bilgilendirme yokken yıkılması planlanan hasarsız evlerine karşılık ne tür durumlarla karşılaşacakları netleşmeden yapılan uygulamanın kaldırılması için bir araya geldi.

Vatandaşlar, “Yuvama dokunma, Yuvamızı terk etmeyiz” gibi ifadelerin yer aldığı pankartlarla seslerini duyurmaya çalıştı. Haber: Sabahattin Atasoy