Prof. Dr. Pampal: Ölüdeniz fayı kırılırsa Hatay yine yıkılır!

Gazi Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Kurucu Başkanı Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Pampal, Ölüdeniz fayının kırılması halinde meydana gelecek depremin büyüklüğünün 7’yi aşacağını ve bu sarsıntının Hatay’da yeniden büyük bir yıkıma yol açacağını söyledi.

Ölüdeniz fayını bu coğrafyanın en yıkıcı fayı olarak tanımlayan Pampal, “6 Şubat depremlerinde bu fay Hatay Kırıkhan’a kadar kırıldı. Bu coğrafyada en yıkıcı ve en sık deprem olan fay budur. Şimdi o fay kırılmaya başlayacak. Çünkü oraya da stres yüklendi. O başlarsa maalesef Hatay yeniden yıkıcı bir deprem yaşayacak. Bunu düşünerek o depremlere dayanacak şekilde Hatay’ı yeniden inşa etmemiz gerekiyor. Çünkü bu büyük depremler çok uzak değil ve çok yıkıcı olabilir.

BÜYÜKLÜĞÜ 7’Yİ AŞACAKTIR

Bu bölge, bu fay 7-8 arası büyüklüğünde depremler üretiyor. Kırıldığı takdirde kesinlikle 7’den büyük bir deprem üretecektir. Hatay’da 200-300 bin kişinin öldüğü milattan önce 70’li yıllarda, milattan sonra 500’lü yıllarda, ondan sonra da çok sayıda tarihsel dönem depremleri var. Bundan Hatay üst merkezi ve güneyindeki Suriye etkilenecektir” dedi.

Ölüdeniz Fayı, Hatay’ın içinden geçip Kızıldeniz, Akabe Körfezi’ne kadar iniyor. Fay Suriye, Lübnan ve İsrail’den geçiyor. Haber: Sabahattin Atasoy