Özgür Özel’in “alternatif değilsiniz” dediği 5 isimden zehir zemberek açıklama!

CHP’den Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı olan Ayhan Kara, Serkan Topal, Birol Ertem, Hikmet Çinçin, Hüseyin Cihat Açıkalın ortak açıklama ile Lütfü Savaş’ın adaylığına karşı çıktı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Bizler; ülkenin aydınlık geleceği ve Hatay’ın deprem dirençli, insan merkezli bir kent olarak kadim, barışçıl ruhuyla ama yenilenmiş bir şekilde yeniden inşası ve ayağa kaldırılması adına vermekte olduğumuz mücadeleyi hayata geçirmek ve memleketimize hizmet için CHP’nin son kurultayında yönetimi devralan Genel Başkan Özgür Özel, MYK ve PM üyelerine inanarak, CHP yöneticilerinin partinin gelenek ve etik ilkelerine uygun bir şekilde ve halkın iradesini temel alacaklarını dile getiren beyan ve taahhütlerine güvenerek Cumhuriyet Halk Partisi’ne Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adaylık başvurusu yaptık. Amacımız hem deprem faciasıyla neredeyse yerle bir olan Hatay’ımıza yönetsel anlamda hizmet etmek, hem de partimiz için ülke genelinde esen ve partiye mesafeli olan kitleyi bile cezbeden “Değişim Heyecanını” yaşamın her alanına yaymaktı. Ancak söz konusu “Değişim”; zihniyet değişimi, ilkelere uymak ve partinin ahlaki değerlerini sahiplenmekle mümkün olabilirdi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Alternatif bulamadık” sözleri aday adayları arasında bulunan, biri bir dönem, diğeri iki dönem TBMM’de halkını temsil etmiş iki milletvekilini, dört dönem boyunca Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nı yöneten bir başkanı, Hatay Barosu’nu iki dönem yöneten bir başkanı ve uluslararası arenada yönettiği şirketleri dünya çapında bir marka yapan bir işadamını, destekçilerini ve halkı ciddi bir şekilde rencide etmiştir. Gerek ulusal ve uluslararası görsel ve yazılı basında, gerekse sosyal paylaşım sitelerinde yüz binlerce insanımızın tepkileri Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Adaylığı konusunda alınan kararın infial yarattığının en önemli göstergesidir. Yüzyıllardır sahip olduğu barış ruhuyla, eşsiz kültürüyle, yazılı tarihin varoluşundan bugüne kesintisiz medeniyetler beşiği olmasıyla, farklı dinleri ve dilleri ortak bir kimlikle harmanlayabilen çok özel bir yapıya sahip olan Hatay’da yaşayan insanların eğitim ve bilinç seviyesi yüksektir.

Hatay Halkı, haklarını ve özgürlüğünü savunmayı, hesap sormayı bilir; laik ve demokrattır; devletine bağlıdır; ayrımcılığa, kibir ve dayatmalara müsaade etmez; şehre ve topluma zarar verenleri affetmez. Hal böyle iken; CHP’nin parti yöneticilerinin aday belirleme konusunda verdikleri sözlerin, açıklanan adayda vücut bulmadığına üzülerek şahit olduk. Başarısızlığı tescil edilmiş ve halkın gözünde güvenini yitirmiş bir şahısla yola devam kararının doğru olmadığını, bu kararın seçimin peşinen kaybedildiği Hatay’ın yaralarını derinleştirdiğini ve değişime olan inancı zayıflattığını, her şeyden önemlisi; bu durumun partiden kitlesel kopuşlara sebebiyet vereceğini ve bunun sonucunda Hatay ilimiz, insanlarımız ve partimiz adına telafisi imkansız sorunlarla karşılaşacağımız gerçeğinin altını çizmek isteriz. CHP’nin iktidara gelmesi için katkı sunma kararlılığında olan bizler Hatay halkının iradesini yok sayan dayatmaları kabul etmeyeceğimizi beyan ediyor, CHP’nin yetkili kurullarınca verilen kararın ne kadar doğru olduğunun değerlendirmesini siz kıymetli halkımızın takdirine bırakıyoruz. Hatay Halkına, Türkiye Kamuoyuna saygıyla duyururuz”