Öntürk: Ben CHP’nin yerinde olsaydım aday bile çıkarmazdım!

Tarihi Kentler Birliği’nin yeni başkanı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş oldu. Birliğin CHP’li üyeleri Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı, başkan adayı olarak gösterdi. AK Parti’li üyelerin adayı da Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk oldu.

Mansur Yavaş, Tarihi Kentler Birliği seçiminde 495 oy aldı. AK Parti ve MHP’nin adayı Mehmet Öntürk ise 221 oyda kaldı. Seçimi kaybeden HBB Başkanı Mehmet Öntürk, seçimde siyasetin ağır bastığını belirtti. Kimi CHPli belediye başkanlarının dahi bu görevin Hatay’a verilmesi yönünde görüş bildirdiğini aktaran Öntürk, bu konunun siyaset dışı bir anlayışla ele alınması gerektiğini ancak bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

Öntürk, “Üzgünüm. Başta tarih kültür şehri Hatay’ımızın ve diğer komşu afetzede şehirlerimizin değerlerini ayağa kaldırmak için Tarihi Kentler Birliği başkanlığına aday oldum. Maalesef seçimde siyaset ağır bastı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı tebrik ediyorum. Allah onlara böyle bir afet göstermesin” dedi.

ANKARA’NIN BÖYLE BİR İHTİYACI YOK

“CHP’nin yerinde olsaydım aday çıkarmazdım” diyen Başkan Öntürk,  “Bu işin biraz siyasetin dışında olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü tarih, kültür, medeniyetler şehri olan bir şehir yerle bir olmuş. Ben CHP’nin yerinde olsaydım bu konuda hassas davranır, aday bile çıkartmazdım. Çünkü bu siyaset üstü bir konu ama maalesef işi siyasete döküyorlar. Başkan seçildikten sonra bu görevin Hatay’a yakışır olduğunu düşünmüştüm. CHP’li belediye başkanı arkadaşlarımızla da görüştük ve onlar da makul buldu. Maalesef CHP Genel Merkezi aday çıkarttı. Bizim yaşadığımızı hiçbir yer yaşamaz inşallah. Ankara’nın böyle bir ihtiyacı yok. Şükürler olsun, Ankara dimdik ayakta. Antakya’mızın, Hatay’ımızın yerle bir oluşunda burada siyaset güdülmemeliydi” ifadelerini kullandı. Haber: Sabahattin Atasoy