Muhalefet yerlerde

31 Mart seçimleri öncesinde muhalefet akıllara zarar işler yapmaya devam ediyor. Depremden etkilenen illerdeki belediye başkanları bir daha aday yapılmazken, biri Antakya Belediyesi, ikisi büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilmesi kentte infiale yol açtı. Sosyal medyada başlayan tepki sağanağı, 6 Şubat depreminin yıl dönümündeki anma etkinliğinde tavan yaptı. Lütfü Savaş, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le birlikte yuhalandı. Halkın bu haklı tepkisine “Provokatör” ithamı yapıldı.

*

Bir hatırlatma yapalım. Lütfü Savaş, depremden önce de eleştiriliyordu. 2019 seçimleri öncesinde ziyaret ettiği kadınlara “Hem oy vermiyorsunuz hem hizmet bekliyorsunuz. Önce siz beni adam yerine koyun, sonra ben sizi adam yerine koyayım” diye haykırdı. Lütfü Savaş açık açık “Oy yoksa hizmet yok” diye bağırıyordu.

Bana kalırsa Lütfü Savaş hizmette ayrım yapan biri değil. Keza oy almadığı yerlere hizmet yapmadığı gibi oy aldığı yerlere de hizmet götürmedi. İşin ilginç tarafı şu ki Lütfü Savaş rekor oy aldığı Defne, Arsuz, Samandağ gibi ilçeleri de hizmetten yoksun bırakmayı belediyeciliğinin altın kuralı saydı. Yine bir önceki seçim öncesi “Defne’yi ihmal ettik” demişti.

O Hatay genelinde hizmeti unutsun, ona tepki gösterenler provokatör olsun. CHP ne kadar halkçı bir parti değil mi? Var mı Lütfü Savaş gibisi…

*

EXPO adı altında çarçur ettiği paralar, seçildiği partisi CHP’ye ettiği hakaretler, STK’ların seçimlerine müdahalesi, herkese tepeden bakan tavrı, meclis toplantılarına dahi katılmaması, Hatay’ı susuzluğa, çamura ve bozuk yollara mahkum eden vizyonsuz ve beceriksiz anlayışı…

Deprem sonrası evet çok eleştirildi ama…

Bu işin bir de deprem öncesi var. Allah aşkına yeniden adaylığı hangi akla, hangi vicdana sığar!

*

HALUK LEVENT, AYLİN KOTİL

Tepkiler çığ gibi artınca CHP aday arayışına girdi. Haluk Levent kabul etmedi. Süreci o kadar kötü yönettiler ki İstanbul’dan dahi aday getirmeye kalktılar. Aylin Kotil neyse ki “Hatay’ın yolunu, sokağını bilmiyorum. Adaylığım o insanlara saygısızlık olur. Oraya dışarıdan birinin aday yapılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

*

Değişim iddiasıyla genel başkan seçilen Özgür Özel, hatalı kararları ve anlık siyasi refleksleriyle Hatay’da CHP tabanıyla arasına onulmaz bir yara açtı. Hatay’daki süreci ne kadar kötü yönetebilirse o kadar kötü yönetti.

NECMETTİN ÇALIŞKAN

Hatay’da sadece CHP değil, diğer muhalefet partileri de yerlerde…

CHP’nin oylarıyla vekil seçilen SP’li Necmettin Çalışkan, geçen sene Lütfü Savaş için “Cumhurbaşkanı adayım” demişti. Yere göğe sığdıramamıştı. Bugün “Ben de büyükşehire adayım” diyor. “Lütfü Savaş, 3 dönemdir tek çivi çakmadı” diye ekliyor. Çalışkan’ın bu hamlesinin aslında köşeye sıkışan Savaş’a can simidi niteliği taşıdığını herkes biliyor. Peki siyaset bu kadar ucuz mu?  Sorunlarına çözüm bekleyen depremzede Hataylıları aptal yerine koymak bu kadar kolay mı?

GÖKHAN ZAN

Büyükşehire aday bir de Gökhan Zan var. Deprem sonrası herkes kadar, herkes gibi elinden geleni yaptı. Tanınan bir sporcu olduğu için çoğumuza göre daha büyük imkanlarla, daha çok insana dokunabildi. Sadece ona değil, elini taşın altına herkese teşekkür ediyoruz. Aradan biraz zaman geçti, anlaşılması zor bir kararla İyi Parti Milletvekili adayı oldu, seçilemedi. Adaylığı belli olunca Lütfü Savaş’ı yerden yere vurmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İşçi Partisi’nin adayı oldu. Ama daha sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in “Gökhan Zan, İyi Parti’den ayrıldıktan sonra benimle görüştü ve Arsuz için talepte bulunarak Lütfü Savaş ile uyumlu çalışabileceğini söyledi. Biz Zan’ı aday göstermedik. Şimdi Zan, TİP’in Hatay adayı oldu” dediğini duyduk. Zan’dan da bir yalanlama gelmedi.

Gökhan Zan Arsuz adayı olsaydı, acaba nereye gidecekti Lütfü Savaş’a olan bütün itirazları…

*

Görüldüğü üzere, Hatay’da muhalefet yerlerde… Al birini, vur ötekine…

Seçim sonuçları ne olursa olsun, muhalefet Hatay’ı kaybetmiştir.

Ey muhalefet,

Hatayı Hataylı’da değil, hiçbir tarafı topluma dokunmayan çıkarlarında ara!

Depremle yıkılan bu şehre umut bile olamıyorsan…

Ne fark eder ağzınla kuş tutsan…

*

Demokrasilerde iktidar kadar muhalefet de önemlidir

İktidarda eksik ne varsa muhalefet sebebidir!