Kirli pazarlıkların adresi, sosyal medya partisi!

Tüm misyonu ünlü isimleri aday yapmaktan ibaret olan, sosyal medya gündeminin estiği yöne savrularak politika üretmesiyle bilinen TİP, HBB adayı Gökhan Zan’ı adaylıktan çektiğini duyurdu. Somut olmayan iddialar üzerine alınan karar, TİP’in CHP’yle koltuk pazarlığında uzlaştığı şeklinde yorumlandı

 

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay’da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gökhan Zan’ın adaylığını geri çektiğini açıkladı. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Hatay İttifakı’nın ortak aday olarak önerdiği Gökhan Zan’ın partimizin asla tasvip etmeyeceği ilişkilere girdiğine dair çeşitli iddialar tarafımıza ulaşmıştır. Gökhan Zan’ın adaylığını geri çektiğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın görüşmekten kaçındığı Gökhan Zan ise kendisine kumpas kurulduğu ve adaylıktan çekilmeyeceğini açıkladı.

Adaylığı açıklandığı günden beri, TİP’in onu adaylıktan çekeceği, Gebze karşılığında Hatay’da adayın CHP lehine çekileceği yönündeki iddiaların TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve diğer yetkililer tarafından kesin bir dille yalanladığını hatırlatan Zan, “Bu süreçte çok tehdit aldığımı, şantajlara maruz kaldığımı, adaylıktan çekilmem için ahlaksız teklifler sunulduğunu da TIP’li arkadaşlarla ve kamuoyuyla hep paylaştım. Her defasında bana, Hatay’da yerel iktidarı elinde tutanların bu tür pervasızlıklar yapacağını, aldırış etmemem gerektiğini, çalışmaya devam etmem gerektiğini, tehditlerde sınırı aşarlarsa o kişiler hakkında TİP Genel Merkezi olarak benimle beraber suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler.

Bu sürecin beni yorma üzme ihtimaline binaen çekilmek istersen çekilebileceğimi söylediler. Ben de bu kaydı bana dinletmelerini ve vermelerini istedim. Her açıdan montaj olduğu belli olan bu kaydın nereden geldiğini benimle paylaşmadılar ve bana bu kayıtları vermediler. Kararlılığımı görünce, bu montaj iddialara itibar etmediklerini hatta Pazartesi günü ilgili şahıslar hakkında birlikte suç duyurusunda bulunacağımızı söylediler.

TİP NEDEN ŞANTAJA BOYUN EĞDİ?

Dünden Sayın Erkan Baş’a ulaşmaya çalıştığım halde ulaşamadım. Bu görüşmemizi paylaştıkları bir arkadaşım bana iddia konusu kaydı gönderince ben suç duyurusunda bulunmak için, suç konusu montaj kayıtla birlikte savcılığa giderek suç duyurusunda bulunup, kamuoyu ile paylaştığım basın açıklamasını yaptım. Sonrasında ise TİP Genel Merkezinin açıklamasını üzülerek öğrendim. Benimle birlikte neden suç duyurusunda bulunmadıklarını, bu şantaja neden boyun eğdiklerini ve neden bu çetelerden birlikte hesap sormadığımızı anlayabilmiş değilim.

ADAYLIĞIM YASAL VE SİYASAL OLARAK DEVAM ETMEKTEDİR

TİP Genel Merkezinin beni adaylıktan çekme konusundaki açıklamasının yasal ve siyasal karşılığı yoktur. TİP amblemi, Hatay İttifakını temsilen TİP’in talebiyle pusulaya konmuştur ve o amblemin altında ismi olan aday olarak söylüyorum ben istifa etmediğim sürece adaylığım yasal ve siyasal olarak devam etmektedir. Adaylığımı tartışmaya açanlar, üzülerek ifade ediyorum ki; yasal açıdan yok hükmünde açıklamalar yapmakta, siyasal açıdan teslimiyetçi bir tutum sergilemekte, sayısal açıdan da tükenişi tercih etmektedirler. Şantajla, montajla tehdide boyun eğmeyeceğim. Kişilik haklarıma yapılan saldırılara karşı korkmadım, korkmayacağım” açıklamasını yaptı. Haber: Sabahattin Atasoy