İlle de liyakat!

Kaotik yapısı, liyakatsiz yöneticileri ve düşük marka değeriyle her geçen gün daha da yara alan Türk futbolu, tüm bu tartışmaların gölgesinde 19 Aralık’ta yeniden yeni tartışmalara gebe bir şekilde kaldığı yerden devam edecek.

Türk futbolu, her kademesindeki liyakatsizlik nedeniyle dibe batmaya devam ediyor. TFF’den başlamak üzere, kulüp başkanları, kulüp yöneticileri, teknik direktörler, hakemler ve takımların rekabet gücünün içinde bulunduğu durum Türk futbolundaki liyakatsizliğin somut örnekleri olarak gündeme gelmeye devam ediyor.

MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor A.Ş. arasında oynanan Trendyol Süper Lig maçı sonrası Ankaragücü kulüp başkanı Faruk Koca’nın FIFA kokartlı maçın hakemi Halil Umut Meler’e yaptığı yumrukla saldırı inifal yarattı. Bazı kendini bilmezler de yumruğun ardından yerde yatan Meler’in yüzüne tekme attı. Skandal olaya büyük bir tepki yağdı. Saldırıya karışanlar gözaltına alındı.

TFF, bu vahim olayı kınarken tüm liglerin süresiz ertelendiğini duyurdu. Daha sonra ise liglerin 19 Aralık’ta devam edeceği açıklandı.

19 ARALIK’TA BAŞLAYACAK

Türk futbolundaki sorunların çözüm odağı olması beklenen ancak sorunları çözmek yerine yeni sorunlara zemin hazırlayan TFF’nin başkanı Mehmet Büyükekşi, Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında “Aldığımız kararla 19 Aralık Salı günü tüm ligler yeniden başlayacak. Birbirimizi şikayet etmek yerine bir olarak, birlik olarak, sağduyu ile birlik ve beraberlik içinde hareket ederek başarılı olacağımıza inanıyoruz. Yönetime geldiğimiz günden itibaren başaracaksak birlikte başaracağız diye altını çizmiştik. Türk futbolunun geleceği için atılması gereken adımları atmaya, çözülmesi gereken sorunları çözmeye ve tüm bunları camiamızla birlikte yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

SOUZA’YA VERİLEN CEZA YENİDEN GÜNDEMDE

Geçtiğimiz sezon 5 Eylül 2022’de oynanan ve Ankaragücü-Beşiktaş maçında sahaya giren bir Ankaragücü taraftarı, Beşiktaşlı futbolcu Salih Uçan’a tekme attı. Taraftarı uzaklaştıran Brezilyalı oyuncu Josef De Souza kırmızı kart görmüş ve 1 maç ceza almıştı. Josef o dönem bunun haksızlık olduğunu söyleyip isyan edip bu tür kararların daha ağır olaylara yol açabileceğine işaret etmişti.

Halil Umut Meler’e yapılan saldırın ardından sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yapan Souza, “Birçok Türk televizyon programı hakemin başına gelenleri konuşmak için beni çağırıyor. Söyleyecek pek bir şeyim yok. Aslında geçen sene her şeyi söyledim ve bu hala geçerli. Hakem Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Federasyonun da hakemlere ve aynı zamanda oyunculara yönelik bu tür davranışlara karşı daha katı düzenlemeler yapmasını diliyorum. Bir takım arkadaşımı savunduğum için yargılandım ve şimdi zaman haklı olduğumu gösteriyor” dedi.

Kaotik yapısı, liyakatsiz yöneticileri ve düşük marka değeriyle her geçen gün daha da yara alan Türk futbolu, tüm bu tartışmaların gölgesinde 19 Aralık’ta yeniden yeni tartışmalara gebe bir şekilde kaldığı yerden devam edecek. Haber: Sabahattin Atasoy