Defne’de kuduz paniği: Tüm sokak hayvanları toplatılacak

Vatandaşlar olumsuz durumları 0326 223 98 07 numaralı ihbar hattı üzerinden yetkililere iletebilecek

“Hastalık mahallindeki sahipsiz başıboş kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın kuduz şüpheli bölge başta olmak üzere tüm Defne ilçesi genelinde toplanmasına, aşılanmasına ve hastalık sönüşü yapılıncaya kadar bakım evlerinde tutulmalarına” karar verildi

 

Hatay’ın Defne ilçesinde, ölen sahipsiz bir köpekte kuduz tespit edilmesi üzerine ilçeye bağlı Meydancık ve Güneysöğüt Mahalleleri karantinaya alındı. 22 Nisan’da büyükbaş hayvanlara saldıran ve ardından ölen sahipsiz bir köpekten alınan numunede kuduz hastalığının tespit edilmesi ilçede paniğe yol açtı.

Meydancık ve Güneysöğüt mahallelerinde karantina uygulanırken Tavla, Hancağız, Koçören ve Hüseyinli mahallelerinde gözetim tedbirleri uygulanması kararı alındı.

Hatay Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Olası hastalık risklerinde riskli alan ve gözetim bölgelerinin yeniden değerlendirilmesine, belirtilen kuduz riskli alan içerisindeki bölgede kordon uygulanarak işletmelere hayvan giriş-çıkışının yasaklanmasına, hastalık mahallindeki sahipsiz başıboş kedi ve köpekler ile vahşi hayvanların Defne Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından aşılı olup olmadıklarına bakılmaksızın kuduz şüpheli bölge başta olmak üzere tüm Defne ilçesi genelinde toplanmasına, aşılanmasına ve hastalık sönüşü yapılıncaya kadar bakım evlerinde tutulmalarına, hastalık mahallindeki sahipli hayvanların İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından aşılanmasına ve sağlık kontrollerinin yapılmasına, hasta hayvan tarafından ısırılan insanlar var ise sağlık teşkilatı ile irtibata geçmelerinin sağlanmasına ve konunun İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından takip edilmesine, risk alanı içerisinde olası gelişebilecek ısırık vakalarının da aynı hassasiyetle takip edilmesine karar verilmiştir. Konuyla ilgili idari ve fenni tüm tedbirler alınmış olup süreç İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde tüm kurumlarımızca titizlikle takip edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan ilçe sakinlerinin konuyla ilgili karşılaşacakları olumsuz durumlarda en yakın sağlık birimine başvurması gerektiği ifade edildi. Vatandaşların 0326 223 98 07 numaralı ihbar hattını kullanabilecekleri belirtildi.

Haber: Sabahattin Atasoy