Bu sevda bitmez: Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Atatürk!

“Hatay benim şahsi meselemdir” diyen ülkemizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “En büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümü Altınözü’nde büyük bir coşkuyla kutlandı. Hatay’ın dört bir yanında olduğu gibi Altınözü’nde de vatandaşlar Cumhuriyete ve Atatürk’e olan bağlılıklarını bir kez daha haykırdı.

Kutlama programı Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert, Altınözü Garnizon Komutanı Piyade Üsteğmen Nuh Koçyiğit ve Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı’nın kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmeleriyle başladı.

Kutlamaların ikinci adresi Altınözü İlçe Stadyum’u oldu. İlçe protokolü, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katıldığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 100’üncü yıldönümü kutlamaları Kaymakam Sert, Garnizon Komutanı Koçyiğit ve Başkan Sarı’nın öğrencileri ve halkı selamlamasıyla başladı.  Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduktan sonra Altınözü Kaymakamı Mehmet Sert günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Cumhuriyetin değerine vurgu yapan Kaymakam Sert, “Aziz Türk Milletinin çatısı altında; ırk, din, dil ve cemiyet farkı gözetmeksizin idare edilenlerle idare edenleri demokrasi çizgisinde buluşturan Cumhuriyet, kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi kucaklayan, farklılıkları ortak zenginlik olarak gören, toplumun bütün unsurlarını kendinde toplayan bir yönetim biçimi olarak milletin kendi egemenliğini kullandığı Devlet yapısıdır. Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıldönümünü yaşadığımız bu tarihi gün, bizi biz yapan ortak değerlerimiz etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günüdür.

Bu coşkunun ilelebet devam etmesi için Türkiye Yüzyılı’nı inşa edebilmemiz hep birlikte geleceğe umutla bakabilmemiz için,  gençlerimize çocuklarımıza Cumhuriyetin değerlerini, büyük Türk milletinin bir ferdi olmanın şerefini ve kıymetini en güzel şekilde ifade etmeliyiz. Binlerce yıllık milli töremizin ve devlet geleneğimizin kutsiyetini gençlerimizin kalplerine ve zihinlerine nakşetmeliyiz. Unutmayalım ki, bu bizim en önemli meselemiz, en öncelikli vazifemizdir” dedi.

Kaymakam Sert’in konuşmasının ardından Merkez Anaokulu öğrencilerinin ront gösterisi sahnelendi. Öğrencilerin gösterisi yoğun alkış aldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda derece elde öğrenciler için düzenlenen ödül töreninin ardından ilçede görev yapan müzik öğretmenleri tarafından hazırlanan Cumhuriyet Konseri icra edildi. Konserin ardından öğretmen ve öğrencilerin tören geçişiyle birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100’üncü yıldönümü kutlamaları sona erdi.

Haber: Sabahattin Atasoy

Foto: Mahmut Tuncay