Barınaktan kaçan köpekler kümes hayvanlarını telef etti!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Barınaktan kaçan sokak köpeklerinin saldırısı sonucu tavuk ve adaklık horozlarının telef edildiğini beyan eten vatandaş, Belediye yetkililerine durumunu iletti, yardım talep etti.

Meydan mahallesinde ikamet eden Mahmut Öğütçü, yaklaşık 60 adet adaklık horoz ve tavuğunun İskenderun Belediyesi’ne ait Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezinden kaçan sokak köpekleri tarafından telef edildiğini bildirdi.

İskenderun Belediyesine giden Mahmut Öğütçü, Hayvan barınağından kaçan sokak köpeklerinin saldırısı sonucu organik yumurta üreten tavukları ile adaklık horozlarının telef olduğunu belirterek “Sokak köpeklerini severiz fakat başıboş bırakılan sokak köpekleri bizim hayvanlarımıza, canımıza kast ediyor. Ben organik yumurta ve adaklık horoz satarak geçinen bir insanım. Sokak hayvanları tarafından defalarca evimde kümeslerim parçalandı. En son bir hafta önceki olayda 60 hayvanım telef edildi. Bu durumda ben mağdur oldum” dedi.

Yumurta ve adaklık horoz satarak geçinen bir insan olduğunun altını çizen Mahmut Öğütçü “Horozlarım da tavuklarım da telef olduğu için mağdurum. Yumurta da satamıyorum, şu an ihtiyaç sahibiyim. Barınak bizim yanı başımızda. Sokak hayvanlarını topluyorlar, kısırlaştırıyorlar fakat o hayvanları mahallemizin oraya bırakıyorlar. Mahallemize saldırıyorlar, geçenlerde bir kardeşimize saldırdılar sokak hayvanları. Bizim canımıza kast ediyorlar, biz bu hayvanlardan da, bu hayvanları bu şekilde bırakanlardan da şikâyetçiyiz” diye konuştu.

İskenderun Belediye Başkanı Mehmet Dönmez de mevcut barınakta, 280 sokak hayvanını misafir edebildiklerini ifade ederek “Kapasitemiz tam dolana kadar, her gün günlük on veya üzerinde hayvanın bu barınaklara sevk edilmesi konusunda 24 saat çalışmamız gerekiyorsa, çalışacağız. Ama mutlaka elimizdeki kapasiteyi doldurmamız lazım. Bu canlıların dilleri yok, kendi haklarını savunamıyorlar, onların da yaşama hakları var. Biz rabbim nasip ederse, Hatay’da en güzel hayvan otelini yapmayı planlıyoruz. Bunu hızlıca yapabilmenin yollarını arıyoruz. Kaynağımızı bir şekilde bulduk. Çok kısa sürede İskenderun’a ve o dilsiz canlılara yaraşır bir hayvan barınağını yapmış olacağız” şeklinde konuştu. Belediye başkanı Mehmet Dönmez bu arada hatırlatılması üzerine Tavuk ve horozları telef olan vatandaşın da mağduriyetini gidereceklerini sözlerine ekledi.