Bakan Tekin, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını açıkladı

Öğretmen atamaları branş dağılımı ve başvuru tarihi belli oldu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atamaları başvurusunun 20 Mayıs ile 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirileceğini açıkladı. 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için 87 branşta alım yapılacak olup sınıf öğretmenliğine 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliğine 2 bin 499, Rehberlik öğretmenliğine 1.597, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine 1.594, İngilizce öğretmenliğine 968 kontenjan ayrıldı.

Bakan Tekin, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, öğretmen atamalarına ve yeni müfredat taslağına ilişkin açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve ekonomi kurmaylarıyla öğretmen atamalarına ilişkin son bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyleyen Tekin, elde edilen rakama göre MEB Personel Genel Müdürlüğünce branş dağılımına ilişkin simülasyon yapıldığını belirtti.

Bakan Tekin, en çok atama yapmayı planladıkları 5 alanı sıralayarak, sınıf öğretmenliği için 3 bin 263, özel eğitim öğretmenliği için 2 bin 499, rehberlik için 1597, din kültürü ve ahlak bilgisi için 1594 ve İngilizce için 968 atamanın yapılacağını bildirdi.

Bu atamaların tamamen Bakanlığın tespit ettiği il, ilçe ve Türkiye bazlı ihtiyaç oranlarıyla, tahsis edilen kadronun arasında kurulan bir orantı neticesinde elde edilen rakam olduğunu anlatan Tekin, bundan sonra işleyecek sürece ilişkin bilgi verdi.

Millî Eğitim Bakanlığınca, 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımları da açıklandı.

Buna göre sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 20- 31 Mayıs tarihleri arasında alınacak.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri, 10 Haziran’da ilan edilecek, adayların gireceği sözlü sınavlar ise 1 Temmuz tarihinden itibaren başlayacak.