Altınözü üreterek iyileşmeye devam ediyor

Altınözü, Avrupa Birliği’nin FRIT programı çerçevesinde, Dünya Bankası desteği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen ve Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinde, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi kapsamında düzenlenen etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Etkinlikte Doğu Akdeniz Altınözü ‘Üretim İyileştirir’ Geçim Kaynağı Tesisi’nin açılışı gerçekleştirildi.  Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum (SEECO) Projesinin Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı bölgesindeki hızlandırma destek programının da tanıtıldığı programa ilçe protokolünün yanı sıra Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve ilgili kurum yetkilileri katılım gösterdi.

PROJEDEN 250 KADIN VE GENCİN FAYDALANMASI BEKLENİYOR

Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nde gerçekleşen etkinlikte “Üretim İyileştirir” projesi kapsamında 2 bin 408 metrekarelik binada Altınözü Belediyesi’nin de desteğiyle

Altınözü ve çevresinde endüstriyel mutfakların modernizasyonu, kuaför kurulması, sosyal girişimcilik

ve sosyal uyumun artırılması hedefiyle ilçeye kazandırılan tesislerde incelemelerde bulunuldu.

Altınözü Belediyesi ile birlikte hayata geçirilen projenin hedef kitlesinin kadınların ve gençlerin sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirilmesi olduğu ifade edilirken Üretimin Geliştirilmesi Projesi’nden 250 kadın ve gencin faydalanmasının beklendiği aktarıldı.

ÜRETİM HACMİNİN ÜÇ KATINA ÇIKARILMASI HEDEFLENİYOR

Proje kapsamında HAZEK Kooperatifi tarafından tasarımcı Aslı Filinta X Loreal iş birliğiyle 4 bin adet cimem çantası üretildi. Türkiye’nin en büyük süpermarket zincirlerinden Migros (Macro ve Tazedirekt dahil) ve ŞOK ile anlaşma imzalandı. Proje desteği sonrasında üretim hacminin üç katına çıkarılması ve üretim standartlarının iyileştirilmesi hedefleniyor.

Proje, deprem bölgelerini de kapsayarak, bu bölgelerde ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak için çalışmalarını sürdürüyor. Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye’de devam eden hızlandırma hibe programları ve yerel toplulukların ihtiyaçlarına yönelik destekler ile bölgedeki dayanışma ve iyileşmeyi destekliyor.

Gerçekleşen etkinlikte sırasıyla HAZEK Kadın Kooperatifi Başkanı Leyla Ayvazoğlu, DOĞAKA Genel Sekreteri, Oğuz Alibekiroğlu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Laurent Guırkınger, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek ve Hatay Valisi Mustafa Masatlı birer konuşma yaparak projeyle ilgili düşüncelerini katılımcılarla paylaştı.

Daha sonra Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi ile genel bilgiler proje müdürü Hande Kara tarafından verildi. Sunumlarla devam eden programın sonunda katılımcılar HAZEK’e kazandırılan endüstriyel mutfaklar ve kuaför salonu dolaştı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Haber-Foto: Sabahattin Atasoy