Altınözü’nde 8 derslikli prefabrik okul CNT Prefabrik ve Konteyner farkıyla 90 günde tamamlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’da eğitimde aksamaların yaşanmaması için prefabrik okullar hızla tamamlanıyor.

Hatay’ın Altınözü ilçesine bağlı Enek Mahallesi’nde Güney Kore’nin destekleri ile İlk Umut Derneği tarafından CNT Prefabrik ve Konteyner firmasına yaptırılan Altınözü Enek İlk Umut Ortaokulu açılış için gün sayıyor.

CNT Prefabrik ve Konteyner yetkilisi Fevzi Cantekin yaptığı açıklamaya göre, prefabrik yapı sektörünün markası CNT Prefabrik ve Konteyner, deprem bölgesinde 8 derslikli prefabrik okul binasını 90 günde tamamlayarak teslim etti. Hatay’da inşa edilen okul, Altınözü Enek İlk Umut Ortaokulu adıyla hizmet vermeye başlayacağını dile getirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CNT Prefabrik ve Konteyner sahiplerinden Sadık Cantekin, güvenli ve uzun ömürlü prefabrik yapılarıyla eğitimin ihtiyacı olan okul binalarını çok kısa zamanda teslim edebildiklerini vurguladı.

8 DERSLİKLİ OKUL 90 GÜNDE TAMAMLANDI

Cantekin, depremin ilk günlerinden itibaren bölgede konteyner imalatı ve yeni ticari alanlarla birlikte okul gibi yapıların inşasında aktif rol aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: “Deprem sonrası çok sayıda yıkımın oluştuğu bölgede ülke olarak çok hızlı aksiyon alabildik. İhtiyaçların kısa zamanda karşılanarak yaraların hızla sarılmasında kuşkusuz prefabrik yapı sektörümüzün güçlü konumunun katkısı büyük oldu. Biz firma olarak ilk önce konteyner ve prefabrik deprem konutlarının üretimine öncelik verdik. Sonrasında bölgede eğitimin yeniden canlanması için okul binalar inşa ettik. Yeni eğitim döneminin başlamasına yakın dönemde de okul bina projelerini gerçekleştirmeye başladık. MOBSAN Konteyner kente 2 tane okul inşa ederek hızlıca eğitime girmesini sağladık. Daha sonra ise Enek’te başladığımız Altınözü Enek İlk Umut Ortaokulu’nu ise 8 derslikli şekilde 90 günde tamamladık. Ayrıca Defne’ye 2 Yayladağı’na 1 olmak üzere 3 okulun inşasının da planlaması yapıldı. Kısa sürede onları da inşa ederek Hatay’da eğitimin aksamaması için elimizden geleni yapacağız.”

“AYNI GAYRET VE ÖZVERİ İLE ÇALIŞACAĞIZ”

Hatay’daki okulların inşa edilmesinde yüklenici firma olmalarından mutlu olduklarını dile getiren CNT Prefabrik ve Konteyner sahiplerinden Şehmus Şık ise, “6 Şubat depremlerinin ardından bölgenin geri eski günlerine dönmesi için çalışmalarımızı son hız devam ediyoruz. İlk Umut Derneği tarafından yaptırılan Altınözü Enek İlk Umut Ortaokulu ekip arkadaşlarımızın özverili çalışmaları ile kısa sürede bitirildi. İlk Umut Derneği’ne bize güvendikleri için ayrıca teşekkür ediyorum. Bundan sonraki okullarımızın yapımını da hızlı bir şekilde tamamlamak için aynı gayret ve özveri ile çalışacağız” diyerek sözlerine son verdi. Haber & Foto: Mahmut Tuncay